Odwiedzin: 40206
Zaloguj się
Promowane ADOPCJE:

Kasjopea (suczka)
DIUNA (suczka)
WAFEL (piesek)
Reksio (piesek)
Zora (suczka)


REKLAMA
stat4u
wstecz


Dlaczego warto adoptować starszego psa

Czyli kilka powodów dla których warto adoptować starszego psa

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego ja mam rozwiązywać czyjś problem? Jeżeli pies był tak cudowny dlaczego się go pozbyli?

Dorosłe psy tracą dom z wielu przyczyn. Najczęściej nie z przyczyn złego zachowania psa lecz w wyniku problemów opiekuna psa. Wielu ludzi sądzi, ze psy trafiające do schroniska są genetycznie i psychicznie gorsze. Często rasowe, dobrze wychowane i uĹźyteczne psy trafiają do schroniska, gdyĹź nabywano je w nieprzemyślanym impulsie i nie chce się juĹź za nie nadal ponosić odpowiedzialności. Inne przyczyny bezdomności dorosłych psów to: śmierć lub choroba opiekuna, zmiana pracy, nowe dziecko, przeprowadzka do miejsca gdzie nie ma moĹźliwości utrzymywania psa, alergie. Zmiana stylu Ĺźycia : spodziewany małżonek nie lubi psów.

Jaka przewagę mają dorosłe psy nad młodymi lub szczeniętami?

Dorosłe psy oddawane do adopcji maja za sobą juĹź trening posłuszeństwa i obyczajów domowych. Niektóre psy nagle wyrwane z dotychczasowego środowiska, w nieznanym i trudnym otoczeniu schroniska mogą o tym chwilowo zapomnieć - niemniej w nowym, normalnym domu szybko wróci im pamięć. Były juĹź nauczone co znaczy "nie wolno", wiedzą jak szanować meble, dywany, buty itp. One juĹź Ĺźyły juĹź w domowej społeczności, wiedzą co znaczy być częścią stada, umieją współżyć z ludĹşmi i w większości przypadków z innymi psami. Dorosłe psy - szczególnie te, które tego juĹź zaznały - doceniają ludzką miłość i uwagę i wiedzą jak na nie zasłuĹźyć. Dorosłe psy pozwalają ci spokojnie, po dniu pracy, przeczytać gazetę siedząc cicho obok. Są teĹź chętnymi towarzyszami do spacerów na smyczy, aportowania itd. Na koniec: dorosłe psy są "znanym towarem" , łatwo ocenić ich zachowanie i temperament, a takĹźe wielkość, gdyĹź juĹź nie rosną.

Czy jest jakaś dobra przyczyna by adoptować starszego psa zamiast szczenięcia, które ma całe Ĺźycie przed sobą?

Na ogół kaĹźdy kto przychodzi do schroniska szuka szczenięcia, albo młodego psa (trzy lata lub mniej). Przez adopcję starszego psa wyraĹźamy współczucie i szacunek dla Ĺźycia w kaĹźdym wieku, jak równieĹź protest przeciwko bezmyślnemu niehumanitarnemu rozmnaĹźaniu psów, czy to dla zysku czy dla zabawy. I tak jak szczenię ma całe Ĺźycie przed sobą tak starszy pies teĹź ma przed sobą całą resztę swojego Ĺźycia. Ty moĹźesz dać temu psu wspaniała resztę tego Ĺźycia sprawiając równocześnie sobie i swojej rodzinie wiernego towarzysza.

Czy starsze psy nie wymagają więcej kosztów na weterynarza?

Kontrola weterynaryjna i leczenie potrzebne są w każdym wieku. Zanim zaadoptujesz starszego psa otrzymasz wszelkie uwagi na temat jego zdrowia od weterynarza. Jeżeli dowiesz się, że pies ma jakieś problemy ze zdrowiem zdecydujesz czy zechcesz go adoptować i czy stać cię na finansowe zaangażowanie w leczenie.

Czy starsze psy maja jakieś "specjalne wymagania"?

Po oszacowaniu zdrowia psa przez weterynarza będziesz wiedzieć jaką kondycję pies prezentuje i czy wymaga jakiejś specjalnej troski. Jeżeli jest zdrowy jego wymagania nie są inne niż młodego psa: dobre żywienie, ruch (choć nie tak intensywny jak u młodego), regularne wizyty u weterynarza.

Czy nie jest prawdą, że starszego psa nie można już niczego nauczyć?

Psa moĹźna uczyć w kaĹźdym wieku. Stare przysłowie: "nie moĹźna starego psa nauczyć nowych sztuczek" jest całkowitą nieprawdą. Znamy przypadek 10-letniego suczki, uznawanej przez poprzednich opiekunów za głupią, która po adopcji do nowej rodziny, w wieku 14 lat wygrywała nagrody w klasie posłuszeństwa.

Jak długo dorosły pies będzie się przyzwyczajać do nowego domu?

KaĹźdy dorosły pies ma indywidualny zestaw doświadczeń tak więc trudno przepowiedzieć jak długo będzie trwać jego dostosowanie. Dodatkowo, jeĹźeli pies był w schronisku jego przykre doświadczenia mogą sprawić, Ĺźe będzie zdezorientowany. Wiele psów zapomina wówczas o domowych zwyczajach. Staranie, cierpliwość i kochająca wyrozumiałość sprawią, Ĺźe pies zapomni o przykrych doświadczeniach a przypomni sobie to czego go nauczono. To moĹźe być kilka dni, kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Ja właśnie straciłem swojego psa. Co będzie jeśli ja stracę innego wkrótce po tym jak go adoptuję?
Smutek jest bardzo osobistą sprawą. Sa ludzie, którzy czują, ze dając dom bezdomnemu, starszemu psu spłacają dług wobec swojego utraconego przyjaciela i to koi ich ból. Wiedzą teĹź o tym, Ĺźe adopcja uratowała psa od dalszych cierpień lub szybkiej śmierci i ta pozytywna świadomość pozwala się łatwiej pogodzić z własną stratą. RozwaĹź teĹź Ĺźe w Ĺźadnym wieku nie ma gwarancji długich lat Ĺźycia. Jakość czasu spędzonego razem moĹźe czasem znaczyć więcej niĹź ilość.
 

Dziesięć głównych powodów by zaadoptować dorosłego psa.

  1. Starsze psy nie załatwiają się na podłogę.
  2. Starsze psy juĹź nie ząbkują i nie będą Ĺźuć twoich butów albo gryźć mebli w miarę jak dorastają.
  3. Starsze psy potrafią się lepiej skupić, gdyż zdążyły już złagodnieć. Dlatego też potrafią uczyć się szybciej.
  4. Starsze psy nauczyły się co oznacza słowo 'nie'. W przeciwnym wypadku nie zdążyły by się zestarzeć.
  5. Starsze psy szybciej dopasowują się do sytuacji, ponieważ zdążyły się już nauczyć jak zostać członkiem stada przez umiejętne porozumiewanie się z resztą grupy.
  6. Starsze psy potrafią odpowiedzieć uczuciem, natychmiast gdy tylko znajdą nowy, kochający dom. Potrafią być wdzięczne za drugą daną im szansę.
  7. Widzisz co bierzesz: w odróĹźnieniu od szczeniąt, starsze psy zdążyły juĹź uformować swój wygląd i osobowość. Szczenięta często rozwijają się zupełnie inaczej niĹź sugerował ich wczesny wygląd.
  8. Starsze psy sa gotowe natychmiast zostać towarzyszami życia, gotowe do pieszych, samochodowych wycieczek i do każdego innego twojego ulubionego rekreacyjnego zajęcia.
  9. Starsze psy pozostawiają ci więcej wolnego czasu gdyĹź są mniej wymagające niĹź szczenięta z którymi trzeba się bawić i ciągle nimi zajmować.
  10. Przy starszych psach wyśpisz się lepiej, gdyż sa one dostosowane do trybu ludzkiego życia i nie trzeba ich w środku nocy karmić, głaskać, ani wyprowadzać.


Autor:

Źródło: www.amicus.malopolska.pl

Dodał: Anashar, dnia: 31.08.2010 | Aktualizacja: 23.05.2011

Sznaucery do adopcji - Artykuły - Dlaczego warto adoptować starszego psa